بسمه تعالی
فرم طرح درس : شیمی تجزیه عملی (1 واحد)
نام و کد درس : شیمی تجزیه عملی رشته و مقطع تحصیلی : بهداشت حرفه ای-کارشناسی ترم: دوم
نیمسال اول / دوم / تابستان: نیمسال دوم روز و ساعت برگزاری : محل برگزاری:
تعداد و نوع واحد ( نظری / عملی ) : 1 واحد عملی دروس پیش نیاز : شیمی عمومی (معدنی و آلی)
مدرس یا مدرسین: آقای دکتر باویلی و همکاران شماره تماس دانشکده: 51 و3372250
توضیح اینکه درس در 8 جلسه 4 ساعته اجرا خواهد شد.
|
جلسه اول اهداف کلی : آشنائي با وسايل حجم سنجي و تهيه عملي محلول ها |
|||||||
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
|
الف: آشنائي دانشجویان با وسایل حجم سنجی ب: آشنائي با روشهای بیان غلظت محلول پ: مواد بکار رفته برای تهیه محلول ت: محاسبات مربوط به تهیه محلول ها ث: تهیه عملی محلول ها |
الف: شناختی و مهارتی ب: شناختی پ: شناختی ت: مهارتی ث: مهارتی
|
شامل سخنراني در كلاس ، آموزش عملی به دانشجویان، پرسش و پاسخ و رفع اشکال، ارائه سوال در پایان جلسه براي كار دانشجويان |
شامل مشارکت فعال در کارهای عملی در کلاس عملی، پاسخ به سوالات طرح شده در سر جلسه یا بعنوان فعالیت، نوشتن مرتب و دقیق گزارش کار
|
کلاس و خارج از کلاس عملی |
10 دقیقه خلاصه جلسه قبل 30 دقیقه تدریس 10 دقیقه استراحت 10 دقیقه پرسش و پاسخ و رفع اشکال 2 ساعت کار عملی دانشجویان 30 دقیقه بررسی گزارش کار آنها توسط رزیدنت مربوطه |
مجهز نبودن آز. به این وسایل |
شامل مشارکت فعال و سوال و پاسخ در كلاس، نمره به گزارش کار، امتحان پايان ترم بصورت نظری و عملی
|
|
® سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش ® نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی : الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم ...... ) : ----- بارم : ----- ب ) پایان دوره : آزمون نظری و عملی بارم : - منابع اصلی درس( رفرانس ): 1. مباني شيمي تجزيه تاليف Skoog, West ، ويرايش آخر 2. شيمي تجزيه كمي معدني، آرتور وگل، ترجمه محمد باقر پور سيد، از انتشارات مركز نشر دانشگاهي |
|||||||
|
|
|||||||
|
جلسه دوم اهداف کلی : تيتراسيون اسيدهاي قوي HCl و H2SO4 با سود با استفاده از شناساگر و بروش pH متری
|
|||||||
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
|
الف: اندازه گیری HCl در حضور سرخ متیل ب: اندازه گیری HCl در حضور فنل فتالئین پ: بررسی و محاسبه خطای شناساگرها ت: بیان روش pH متری ث: اندازه گیری H2SO4 بروش pH متری |
الف: مهارتی ب: مهارتی پ: شناختی و مهارتی ت: شناختی ث: مهارتی |
شامل سخنراني در كلاس ، آموزش عملی به دانشجویان، پرسش و پاسخ و رفع اشکال، ارائه سوال در پایان جلسه براي كار دانشجويان |
شامل مشارکت فعال در کارهای عملی در کلاس عملی، پاسخ به سوالات طرح شده در سر جلسه یا بعنوان فعالیت، نوشتن مرتب و دقیق گزارش کار
|
کلاس و خارج از کلاس عملی |
10 دقیقه خلاصه جلسه قبل 30 دقیقه تدریس 10 دقیقه استراحت 10 دقیقه پرسش و پاسخ و رفع اشکال 2 ساعت کار عملی دانشجویان 30 دقیقه بررسی گزارش کار آنها توسط رزیدنت مربوطه |
مجهز نبودن آز. به این وسایل |
شامل مشارکت فعال و سوال و پاسخ در كلاس، نمره به گزارش کار، امتحان پايان ترم بصورت نظری و عملی
|
|
® سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش ® نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی : الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم ...... ) : ----- بارم : ----- ب ) پایان دوره : آزمون نظری و عملی بارم : - منابع اصلی درس( رفرانس ): شبیه جلسه اول
|
|||||||
|
جلسه سوم اهداف کلی : اندازه گیری استیک اسید با باز قوي با استفاده از شناساگر و نيز بروش pH متري
|
|||||||
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
|
الف: بیان کاربردهای مختلف تیتراسیونهای اسید - باز ب: اندازه گیری استیک اسید در حضور شناساگر پ: اندازه گیری استیک اسید بروش pH متری ت: تعیین اسیدیته کل سرکه |
الف: شناختی ب: مهارتی پ: مهارتی ت: مهارتی |
شامل سخنراني در كلاس ، آموزش عملی به دانشجویان، پرسش و پاسخ و رفع اشکال، ارائه سوال در پایان جلسه براي كار دانشجويان |
شامل مشارکت فعال در کارهای عملی در کلاس عملی، پاسخ به سوالات طرح شده در سر جلسه یا بعنوان فعالیت، نوشتن مرتب و دقیق گزارش کار
|
کلاس و خارج از کلاس عملی |
10 دقیقه خلاصه جلسه قبل 30 دقیقه تدریس 10 دقیقه استراحت 10 دقیقه پرسش و پاسخ و رفع اشکال 2 ساعت کار عملی دانشجویان 30 دقیقه بررسی گزارش کار آنها توسط رزیدنت مربوطه |
مجهز نبودن آز. به این وسایل |
شامل مشارکت فعال و سوال و پاسخ در كلاس، نمره به گزارش کار، امتحان پايان ترم بصورت نظری و عملی
|
|
® سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش ® نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی : الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم ...... ) : ----- بارم : ----- ب ) پایان دوره : آزمون نظری و عملی بارم : - منابع اصلی درس( رفرانس ): شبیه جلسه اول
|
|||||||
|
جلسه چهارم اهداف کلی : تهيه محلول پرمنگنات و استاندارد كردن آن، كاربرد در اندازه گيري آهن در سولفات فرو
|
|||||||
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
|
الف: تهیه محلول پتاسیم پرمنگنات ب: آشنائی با تیتراسیونهای منگانیمتری و کاربرد آنها پ: استاندارد کردن محلول پتاسیم پرمنگنات ت: اندازه گیری پودر سولفات فرو ث: اندازه گیری قرص سولفات فرو
|
الف: مهارتی ب: شناختی پ: مهارتی ت: مهارتی ث: مهارتی
|
شامل سخنراني در كلاس ، آموزش عملی به دانشجویان، پرسش و پاسخ و رفع اشکال، ارائه سوال در پایان جلسه براي كار دانشجويان |
شامل مشارکت فعال در کارهای عملی در کلاس عملی، پاسخ به سوالات طرح شده در سر جلسه یا بعنوان فعالیت، نوشتن مرتب و دقیق گزارش کار
|
کلاس و خارج از کلاس عملی |
10 دقیقه خلاصه جلسه قبل 30 دقیقه تدریس 10 دقیقه استراحت 10 دقیقه پرسش و پاسخ و رفع اشکال 2 ساعت کار عملی دانشجویان 30 دقیقه بررسی گزارش کار آنها توسط رزیدنت مربوطه |
مجهز نبودن آز. به این وسایل |
شامل مشارکت فعال و سوال و پاسخ در كلاس، نمره به گزارش کار، امتحان پايان ترم بصورت نظری و عملی
|
|
® سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش ® نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی : الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم ...... ) : ----- بارم : ----- ب ) پایان دوره : آزمون نظری و عملی بارم : - منابع اصلی درس( رفرانس ): شبیه جلسه اول
|
|||||||
|
جلسه پنجم اهداف کلی : تيتراسونهاي رسوبي شامل روش موهر، كاربرد در اندازه گيري كلريد در انواع آبها
|
|||||||
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
|
الف: بیان روشهای تشخیص نقطه پایان در تیتراسیونهای رسوبی ب: بیان اصول روش موهر پ: کاربرد روش موهر در اندازه گیری کلرید در انواع آبها
|
الف: شناختی ب: شناختی پ: مهارتی
|
شامل سخنراني در كلاس ، آموزش عملی به دانشجویان، پرسش و پاسخ و رفع اشکال، ارائه سوال در پایان جلسه براي كار دانشجويان |
شامل مشارکت فعال در کارهای عملی در کلاس عملی، پاسخ به سوالات طرح شده در سر جلسه یا بعنوان فعالیت، نوشتن مرتب و دقیق گزارش کار
|
کلاس و خارج از کلاس عملی |
10 دقیقه خلاصه جلسه قبل 30 دقیقه تدریس 10 دقیقه استراحت 10 دقیقه پرسش و پاسخ و رفع اشکال 2 ساعت کار عملی دانشجویان 30 دقیقه بررسی گزارش کار آنها توسط رزیدنت مربوطه |
مجهز نبودن آز. به این وسایل |
شامل مشارکت فعال و سوال و پاسخ در كلاس، نمره به گزارش کار، امتحان پايان ترم بصورت نظری و عملی
|
|
® سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش ® نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی : الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم ...... ) : ----- بارم : ----- ب ) پایان دوره : آزمون نظری و عملی بارم : - منابع اصلی درس( رفرانس ): شبیه جلسه اول
|
|||||||
|
جلسه ششم اهداف کلی : تيتراسيون هاي تشكيل كمپلكس و اندازه گيري كلسيم بروش کمپلکسومتری |
|||||||
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
|
الف: تهیه محلول EDTA و استاندارد کردن آن ب: اندازه گیری کلسیم بروش کمپلکسومتری |
الف: مهارتی ب: مهارتی |
شامل سخنراني در كلاس ، آموزش عملی به دانشجویان، پرسش و پاسخ و رفع اشکال، ارائه سوال در پایان جلسه براي كار دانشجويان |
شامل مشارکت فعال در کارهای عملی در کلاس عملی، پاسخ به سوالات طرح شده در سر جلسه یا بعنوان فعالیت، نوشتن مرتب و دقیق گزارش کار
|
کلاس و خارج از کلاس عملی |
10 دقیقه خلاصه جلسه قبل 30 دقیقه تدریس 10 دقیقه استراحت 10 دقیقه پرسش و پاسخ و رفع اشکال 2 ساعت کار عملی دانشجویان 30 دقیقه بررسی گزارش کار آنها توسط رزیدنت مربوطه |
مجهز نبودن آز. به این وسایل |
شامل مشارکت فعال و سوال و پاسخ در كلاس، نمره به گزارش کار، امتحان پايان ترم بصورت نظری و عملی
|
|
® سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش ® نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی : الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم ...... ) : ----- بارم : ----- ب ) پایان دوره : آزمون نظری و عملی بارم : - منابع اصلی درس( رفرانس ): شبیه جلسه اول
|
|||||||
|
جلسه هفتم اهداف کلی : اندازه گیری باریم بروش گراویمتری |
|||||||
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
|
الف: بیان تئوری روشهای وزن سنجی ب: بیان مراحل روشهای وزن سنجی پ: آنالیز باریم بروش گراویمتری
|
الف: شناختی ب: شناختی پ: مهارتی |
شامل سخنراني در كلاس ، آموزش عملی به دانشجویان، پرسش و پاسخ و رفع اشکال، ارائه سوال در پایان جلسه براي كار دانشجويان |
شامل مشارکت فعال در کارهای عملی در کلاس عملی، پاسخ به سوالات طرح شده در سر جلسه یا بعنوان فعالیت، نوشتن مرتب و دقیق گزارش کار
|
کلاس و خارج از کلاس عملی |
10 دقیقه خلاصه جلسه قبل 30 دقیقه تدریس 10 دقیقه استراحت 10 دقیقه پرسش و پاسخ و رفع اشکال 2 ساعت کار عملی دانشجویان 30 دقیقه بررسی گزارش کار آنها توسط رزیدنت مربوطه |
مجهز نبودن آز. به این وسایل |
شامل مشارکت فعال و سوال و پاسخ در كلاس، نمره به گزارش کار، امتحان پايان ترم بصورت نظری و عملی
|
|
® سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش ® نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی : الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم ...... ) : ----- بارم : ----- ب ) پایان دوره : آزمون نظری و عملی بارم : - منابع اصلی درس( رفرانس ): شبیه جلسه اول
|
|||||||
|
جلسه هشتم اهداف کلی : تجزیه کیفی کاتیونها و آنیونها
|
|||||||
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
|
الف: بیان اصول تجزیه کیفی ب: جداسازی و شناسائی کاتیونهای مهم پ: جداسازی و شناسائی آنیونهای مهم
|
الف: شناختی ب: شناختی و مهارتی پ: شناختی و مهارتی
|
شامل سخنراني در كلاس ، آموزش عملی به دانشجویان، پرسش و پاسخ و رفع اشکال، ارائه سوال در پایان جلسه براي كار دانشجويان |
شامل مشارکت فعال در کارهای عملی در کلاس عملی، پاسخ به سوالات طرح شده در سر جلسه یا بعنوان فعالیت، نوشتن مرتب و دقیق گزارش کار
|
کلاس و خارج از کلاس عملی |
10 دقیقه خلاصه جلسه قبل 30 دقیقه تدریس 10 دقیقه استراحت 10 دقیقه پرسش و پاسخ و رفع اشکال 2 ساعت کار عملی دانشجویان 30 دقیقه بررسی گزارش کار آنها توسط رزیدنت مربوطه |
مجهز نبودن آز. به این وسایل |
شامل مشارکت فعال و سوال و پاسخ در كلاس، نمره به گزارش کار، امتحان پايان ترم بصورت نظری و عملی
|
|
® سیاست مسئول دوره در مورد برخورد با غیبت و تاخیر دانشجو در کلاس درس : گزارش به اداره آموزش ® نحوه ارزشیابی دانشجو و بارم مربوط به هر ارزشیابی : الف ) در طول دوره ( کوئیز ، تکالیف ، امتحان ، میان ترم ...... ) : ----- بارم : ----- ب ) پایان دوره : آزمون نظری و عملی بارم : - منابع اصلی درس( رفرانس ): شبیه جلسه اول
|
|||||||
|
جلسه نهم اهداف کلی : امتحان پایان ترم |
|||||||
|
اهداف اختصاصی |
حیطه های اهداف |
فعالیت استاد |
فعالیت دانشجو |
عرصه یادگیری |
زمان |
رسانه کمک آموزشی |
روش ارزیابی
|
|
الف: امتحان پایان ترم بصورت نظری و عملی |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||